bahco_ks7401m_13
BAHCO KS7401M-13 percussion cap 3/8", hinged, hexagonal, phosphated, 13 mm
Product description:
  • Hammerhead 3/8", hinged, hexagonal, phosphated, 13 mm
  • Cold-forged phosphate finish
  • Hinged sockets with metric dimensions, no need for a universal joint anymore
Key features according to our expert
  • Width across flats: 13 mm
  • Connection size: 3/8"
  • Connection profile: Inner square
  • Length: 54 mm
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150384525
  • Supplier number: BAHCO KS7401M-13
Width across flats
13 mm
Length
54 mm
Length mm (l)
54 mm
Width square drive mm (d2)
25 mm
Dimensions mm
13 mm
Clamping spring
K560F-3
Depth socket mm (t)
13 mm
Socket width mm (d1)
25 mm